Mediji >E-medij
8. Decembar 2010
Halilović jedno, papiri drugo
Oslobođenje dokazalo nepravilnosti, ali: Halilović jedno, papiri drugo
Od ukupno 5,4 miliona maraka, koliko je pripalo srpskim povratnicima, oko 3,4 miliona je potrošeno nenamjenski. Hrvati su od 2,3, oko 1,6 miliona potrošili na vjerske objekte, dok su Bošnjaci od 5,9 miliona maraka, 800.000 dodijelili nenamjenski.
Safet Halilović: Neuvjerljiva opravdanja;
foto: Damir Ćumurović
Sredstva iz Fonda za povratak se ne troše nenamjenski. To su insinuacije određenih privatnih lica koja lijepo pričaju o povratku i lijepo žive od povratka, a ništa nisu učinila za povratak. Ovo je u razgovoru za naš list kazao Safet Halilović, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH i član Komisije za izbjegla i raseljena lica, koja vrši raspodjelu sredstava iz Fonda za povratak BiH.
Podsjećamo, na stranicama Oslobođenja u nekoliko navrata smo dokazali nenamjensko trošenje povratničkog novca. Dokazali smo to i kod raspodjele 13 i po miliona maraka za 2010. godinu: povratnički novac je dodjeljivan u mjesta koja nemaju veze za povratkom, a u mnogim slučajevima prioriteti su bile crkve, džamije, kapele, zvona na crkvama, pa čak i parking i dovod vode na groblje.
Ministrovo zamuckivanje
Krenimo redom. Ministra smo pitali zbog čega je ove godine dodijeljeno oko 500.000 maraka u zvornička naselja Branjevo i Ulice, a koja nemaju veze sa povratkom i gdje žive Srbi raseljeni iz Federacije? Halilović je odgovorio:
"Raseljena lica su, dakle, osobe za koje također državne institucije izdvajaju sredstva iz određenih fondova, što aneks 7 Dejtonskog sporazuma također podrazumijeva kao jedan od načina rješavanja tog pitanja."
Potom, pitali smo, zbog čega se 1,6 miliona maraka (od ukupno 2,3 miliona, koliko je pripalo Hrvatima) dodijelilo za crkve, groblja i obnovu vjerskih objekata, a ne za zapošljavanje hrvatskih povratnika i obnovu kuća u Posavini?
"Mislim da su to politiziranja povratka, koja nemaju mjesta, dakle, u ozbiljnoj analizi. Jer, ja sam rekao da je u posljednje tri godine Ministarstvo izgradilo preko 4.000 stambenih jedinica. Dakle, izdvaja sredstva za rekonstrukciju stambenih jedinica povratnika. A ove analize koje govore specifično o nekim kategorijama jesu dio određene politizacije", pravdao nam se.
A onda smo opet pitali: Zašto se sredstva dodjeljuju u Branjevo, koje nema veze sa povratkom, a ne, recimo, Srbima koji žele da se vrate u dolinu Neretve?
"Mislim da su to jednostrana tumačenja. Komisija državna, koja se sastoji od devet ministara - entitetskih, državnih i tako dalje, donose odluke praktično konsenzusom i naravno mora se voditi računa i o regionalnoj zastupljenosti, o nacionalnoj i svakoj drugoj. A mislim da su te interpretacije o jednonacionalnim i tako dalje utrošcima tendenciozne", drži ministar.
Onda smo ministru pokazali tri liste koje posjedujemo, a na kojima se vidi da se novac iz Fonda za povratak dijeli po nacionalnom ključu.
"Pa naravno, ljudi mogu napraviti bilo što. Postoji samo jedinstvena lista koja je u Komisiji ustrojena i jučer smo upravo imali sjednicu Komisije. Postoje u tim komisijama predstavnici nevladinih i međunarodnih organizacija, koji prisutvuju odlukama. A sve te jednonacionalne liste su plod nekakve manipulacije i politizacije ovog pitanja" odgovara Halilović.
Kako smo već pisali, od ukupno 5,4 miliona maraka, koliko je pripalo srpskih povratnicima, oko 3,4 miliona je potrošeno nenamjenski. Hrvati su od 2,3 miliona, oko 1,6 miliona potrošili na vjerske objekte, dok su Bošnjaci od 5,9 miliona maraka, 800.000 dodijelili nenamjenski.
Samir KARIĆ
Preuzeto sa:oslobodjenje.ba